Akce - archív 2009

Akce

7. listopadu 2009 Zájezd
 
Tak jako téměř každý rok jsme pořádali zájezd s exkurzí v pivovaru, tentokráte padl výběr na Jihlavu. Zároveň byla připravena prohlídka jihlavského podzemí.
Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je patrně zmínka v městské knize z první poloviny 14. století. Po vzoru jiných řemesel vzniká z volného sdružení sladovníků a pivovarníků sladovnický cech. Prostřednictvím dodávek jihlavského piva na vídeňský dvůr, Ladislavu Pohrobkovi, císaři Fridrichu III., arcivévodovi Karlu Štýrskému a dalším čelním představitelům své doby se jihlavské pivo rozšířilo v řadě cizích zemí. Na počátku roku 1859 se jihlavský sladovnický cech usnesl na zrušení posledních čtyř ze svých pivovárků i po domech roztroušených sladovniček a rozhodl se postavit společný moderní pivovar. Nový jihlavský pivovar byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861. Pivovar sám však jako rok svého vzniku označuje rok 1860, kdy začal fungovat jako významný hospodářský subjekt.
Jihlavský podzemní labyrint je po Znojmu druhým nejrozsáhlejším na území naší republiky. Podle posledních měření činí jeho délka 25 km o celkové ploše 50 000 m2. Rozsah původního podzemí, to znamená před sanací, byl patrně větší. Do podzemních prostor je možno sestoupit po schodech z domovních sklepů většiny budov v historickém jádru města. Prohloubené sklepní prostory, nacházející se 2 - 4 m pod povrchem, tvoří první patro, z něhož lze sestoupit do patra druhého, do hloubky 4 - 6 m. Pod některými významnými domy a paláci je v hloubce 10 - 14 m raženo i patro třetí. Nyní je nejhlubší místo celého jihlavského podzemí 22 m pod povrchem.


28. září 2009 Divadlo
 
Od 14. června kdy bylo představení odloženo jsme se dočkali až 28. září . Do zámecké jízdárny v Náměšti nad Oslavou nás přijelo z Kamenné 25.
Jean-Jacques Bricaire a Maurice Lassayques

Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete?

Překlad: Jaromír Janeček , Režie: Petr Palouš, Hráli: Christian - Ondřej Vetchý , Sidonie - Kateřina Hrachovcová - Herčíková, Maurice - Jaromír Dulava , Sabine - Dana Černá, Gisele - Martina Hudečková. Plisson - Otmar Brancuzský.
Christian má "nemoc". S každou ženou vydrží jen chvíli. Byl ženatý s Gisele, ale po čase na něj padla hrůza a pocítil nepřekonatelnou potřebu utéct. Aby své svědomí alespoň částečně utišil, uzavřel ve prospěch své ženy vysokou životní pojistku a předstíral, že se na rybách utopil. Tento trik úspěšně použil v životě dvakrát a právě se ho chystá zrealizovat potřetí. Jenomže tentokrát mu osud postaví do cesty problém v podobě přítele z dětství, který ho pozná podle náhodné fotografie v novinách a navštíví ho. Christian, který měl vždy vše dopodrobna naplánováno, musí najednou improvizovat a ke své hrůze se ocitá tváří v tvář se svými "vdovami" i novou snoubenkou. Podaří se mu tuto nezávidění hodnou situaci zvládnout i potřetí? Premiera hry "Velká zebra" proběhla v Paříži v divadle Varieté v roce 1968. Pro velký úspěch jí natočila francouzská televize v cyklu "Zveme vás do divadle". Byla vysílána pod názvem "Jak že se to vlastně jmenujete?"


19. září 2009 Lanové centrum
 
V sobotním ránu jsme se rozjeli do největšího outdoorového střediska v České republice - rekreačního střediska Březová. Na čtyři desítky účastníků, z nichž více než polovina byla z dětského domova Holeje se podle chuti zapojila do nabízených atrakcí. Po nízkých a vysokých lanech následovala Rambodráha a přestávka s obědem. Poté Bungee trampolína a ve tři hodiny odjezd domů.
Nízkolanové centrum - je předstupněm centra vysokolanového. Zde si můžete vyzkoušet 14 skvělých lanových mostů a překážek, a to 1 - 2 metry nad zemí. Některé překážky jsou těžší než se zdají, a je třeba zapojit nejen svaly, ale také důvtip a vynalézavost, abyste je překonali! Některé z těchto překážek jsou dokonce stavěny tak, že se do jejich překonávání musí zapojit celý tým.
Vysokolanové centrum - má celkem 5 lanových mostů a překážek, umístěných ve výšce 7 - 8 metrů nad zemí. Bezpečnost zajišťuje dvojité jištění a zkušení programový specialisté. Nástupní věž je vysoká 11 metrů. Vysokolanové centrum je jedním z programových bodů zážitkové pedagogiky a výchovy prožitkem. Pro jeho absolvování potřebujete zančnou dávku odvahy, po překonání všech lanových mostů vás tato atrakce odmění dokonalým pocitem, že jste překonali sami sebe!
Rambodráha - prověří, jak jste na tom s vaší fyzickou kondicí. Jedná se o velmi náročnou překážkovou dráhu, skládá se z 12. náročných překážek. Aby to bylo ještě zajímavější a napínavější, jsou tyto překážky ve dvou souběžných drahách, aby spolu formou štafety mohly soupeřit dva týmy
Bungee trampolína - dává možnost prostřednictvím bezpečnostního jištění, vyzkoušet si nejrůznější nápadité skoky. Klient je zajištěn v horolezeckém úvazku elastickými lany.


26. července 2009 Kameňák
 
Na pět desítek závodníků se sešlo na startu šestého ročníku triatlonu v Kamenné. Mimo závodění, byla připravena doplňková zábava: trampolína, koloběžky a soutěž v dojení. Čas vítěze Tomáše Lukeše 28:10 min byl nejlepší v dosavadní historii pivního triatlonu. Od příštího ročníku, který se uskuteční v neděli 25.července 2010, dojde ke změně trasy v cyklistické části. Součástí vyhlášení bylo i vyhodnocení Kamenského poháru pro rok 2009, do kterého se započítávaly výsledky z Blátivého Kameňáka, duatlonu a pivního triatlonu. Celkovými vítězi se stali Lenka Jeřábková a Milan Procházka. Na výsledky se podívejte zde.


23. května 2009 Nohejbal
 
Už devátý ročník nohejbalového turnaje se konal v sobotu na koupališti.
Velký rozmach tohoto ryze českého sportu nastal díky lidovému hnutí nazývanému tramping, trampové se s tímto sportem natolik ztotožnili, že jej považovali a dodnes i považují za svůj vlastní sport (tzv. trampský fotbal).


17. května 2009 Duatlon
 
Závod proběhl za slunečného počasí a prvního ročníku se zúčastnilo 35 jednotlivců a tři dvoučlenné štafety. V deset hodin se všichni vydali na trať běhu (1,8 km - okruh)- muži 3x, ženy 2x. Poté následovala jízda na kole (18 km) a závěrečný okruh. Vítězem celého duatlonu se stal Aleš Palko, který jako jediný absolvoval trať časem pod jednu hodinu. Mezi ženami si vedla nejlépe česká juniorská reprezentantka v triatlonu Lucie Vaverová. Na závěr nedělního dopoledne byla většina zúčastněných obdarovaná díky sonzorům v bohaté tombole. Všichni účastníci byli spokojeni s organizací závodu a většina přislíbila účast na dalším ročníku. Výsledková listina je zde
foto: Procházková, Rouš
ENVINET CUP 2009


28. března 2009 Zabijačka
 
V uplynulém víkendu jsme v místní hospodě pořádali už pátou zabijačku. Dříve se prase zabíjelo proto, aby měla rodina v zimě zásoby potravy. Počet výrobků z masa nebyl tak velký, spíše se hledělo na to, aby se co největší část vepře uskladnila. Prase se také vykrmovalo tak, aby mělo hodně sádla, což byl většinou hlavní zdroj tuků, které rodina používala na jídlo i na vaření. Dnes se zabíjačky dělají většinou ze společenských důvodů. Maso, se pak zpracovává na dobroty, které rychle mizí. A přestože se tato událost dá směle zařadit mezi kalorické bomby a vegetariáni omdlévají už při vyslovení jejího názvu, zabíjačky si, zejména na venkově, zachovávají své kouzlo a přivolávají nám nostalgii dob dávno minulých.


15. března 2009 Blátivý Kameňák
 
Na startu třetího ročníku Blátivého Kameňáka se sešlo 83 běžců, tentokrát s posilou dětí z dětského domova v Holejích. Nedělní počasí na tomto prvním letošním závodu "ENVINET cupu" se ukázalo být doslova "blátivé". Ze dvanácti místních běžců se umístnilo šest "na bedně". Výsledková listina je zde
foto: Procházková, Rouš
TJ Spartak Třebíč - oddíl triatlonu pořádá 5. ročník soutěže ENVINET CUP 2009
Soutěž Envinet Cup se obsahuje 14 běžeckých závodů pořádaných na Třebíčsku v průběhu celého roku. Jednotlivé závody jsou pořádány jak pro rekreační běžce, tak i pro registrované závodníky. Každý závod bude bodován podle dosažené ztráty na čas vítěze. Do soutěže bude počítán závodník, který se zúčastní minimálně sedmi závodů. Do pohárů se počítá devět nejlepších výsledků. Při rovnosti bodů rozhoduje vyšší počet bodů ze všech závodů. Slavnostní vyhlášení celého ročníku proběhne v lednu 2010. Odměněno bude prvních šest mužů do 40 let, pět nad 40 let, čtyři nad 50 let a tři nad 60 let. V kategorii dorostu, žen a žactva budou vyhodnoceni tři nejlepší.

31. ledna 2009 Výroční schůze
 
Výroční schůze občanského sdružení Kameňáci se konala v sobotu večer. Po vyhodnocení uplynulého roku, byly naplánovány akce na letošní rok. Viz zápis ze zasedání a plán akcí.


9. ledna 2009 I. Obecní ples